سنگ آنتیک

میتوان گفت سنگ آنتیک قطعات شکسته سنگ ها و خرده سنگ ها می باشدکه از کنار هم قرار دادن و چسباندن آنها با چسب مخصوص در کنار هم بدست می آیند. این سنگ های تزئینی که دارای مقاوت و دوام بالایی هستند برای استفاده در نمای خارجی و بخش های خاص داخلی منازل و ساختمانها مورد استفاده قرار می گیرند.

سنگ های آنتیک دارای تنوع بسیاری زیادی نسبت به سنگ های طبیعی هستند. این نوع سنگ در مقایسه با سنگ طبیعی ویژگی های بیشتری دارد و به دلیل وزن کم و نصب راحت بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است و ضایعات کمتری نسبت به سنگ های طبیعی دارد. سنگ هایی که برای تزئین فضای داخلی یا نما مورد استفاده قرار می گیرند به چند دسته تقسیم می شوند از جمله سنگ تراورتن , سنگ مرمر , سنگ گرانیت , سنگ چینی , سنگ لوح , سنگ ماسه و … است .

ویژگی سنگ آنتیک

سنگ های آنتیک علاوه بر اینکه ظاهر متفاوتی دارند، دارای تنوع در رنگ و مدل نیز می باشند. به راحتی می توان آنها را نصب کنید و با وجود اینکه قیمت مناسبی دارند، بسیار شیک و مقاوم هستند. یکی دیگر از مزیت های سنگ های آنتیک این است که قابلیت نصب بر روی هر دیواری اعم از گچ، سرامیک، سیمان و … دارند. این نوع سنگ ها نسبت به سنگ های معمولی دارای کمترین پرتی هستند و این مسله باعث می شود تا از لحاظ هزینه مقرون به صرفه باشند. توجه داشته باشید که سنگ های آنتیک در مقابل سایش، یخ زدگی و آتش مقاوم هستند.

 

معایب سنگ آنتیک

سنگ های آنتیک قابلیت رنگ پذیری ندارند و اگر بعد از مدتی بخواهید دکوراسیون فضا را تغییر دهید، باید سنگ ها را بکنید و حتی اگر فضای گرد و قوس داری را هم داشته باشید نمی توانید از این سنگ ها استفاده کنید مهم تر اینکه وزن سنگینی دارند و در زمان زلزله خطر ساز هستند. توجه داشته باشید که از سنگ های آنتیک نمی توان بر روی سقف استفاده نمود و تنها قابل استفاده بر روی دیوار هستند.

مکان های قابل استفاده از سنگ های آنتیک

دیوار پشت تلویزیون، دیوار بین کابینت، دیوار آشپزخانه، دیوار پذیرایی، نمای ساختمان، محیط دفتر کار و همچنین واحدهای تجاری و … مکان هایی هستند که می توانید از سنگ های آنتیک استفاده کنید و حتی در بالای شومینه هم قابل نصب هستند، زیرا قابلیت تحمل گرمای بسیار زیاد را دارند و همچنین در فضاهای مرطوب و خیس هم قابل استفاده هستند.

 

طرح های مختلف سنگ آنتیک

سنگ های آنتیک با طرح های مختلفی در بازار موجود است که شامل، سنگ های گیوتین یا در اصطلاح قیچی، سنگ های روتوری، سنگ های مالون، سنگ رودخانه ای، سنگ بادبر، پازل لب پر، پازل لب صاف ، پازل نامنظم و منظم، پازل الوان، پازل چرمی ، سنگ آنتیک طرح آجر ، سنگ آنتیک حاشیه ، آنتیک سوپر براش ، آنتیک سه بعدی یا پروفیلی می باشند.

سنگ آنتیک مصنوعی

سنگ های آنتیک به صورت مصنوعی نیز وجود دارند و جالب این است که این سنگ ها محدودیت های سنگ های آنتیک طبیعی را نداشته و لازم نیست از سنگ های با مقاومت پایین تر و تخلخل بیشتر استفاده شود، زیرا سنگ های آنتیک مصنوعی به دلیل اینکه در سایز های مختلف تهیه می شود، نیاز به برش کاری زیاد ندارند. سنگ های آنتیک مصنوعی با مقاومت بالا و دوام بیشتر و همچنین تخلخل بسیار کم  تهیه می شوند.