سرامیک

یکی از رایج ترین کف پوش هایی که در منازل از آن استفاده می شود کف پوش های سرامیکی هستند . سنگ های سرامیکی به دلیل کلاسی که دارند با هیچ کف پوش دیگری قابل مقایسه نیستند مزایا و معایب سرامیک ها بسیار است اما با این وجود  سرامیک به دلیل مقاومتی که در برابر رطوبت دارد در محیط های مرطوب مثل حمام و دستشویی استفلده می شود .معایب سرامیک نسبت به پارکت لمینت بسیار زیاد است ، سرامیک ها انواع مختلفی دارند و در ابعاد مختلف قابل تهیه هستند.

انواع سرامیک

سرامیک ها دو نوع هستند : سرامیک لعاب دار و سرامیک بدون لعاب.  سرامیک ها را میتوان در دو نوع مات و براق نیز طبقه بندی کرد . با وجود اینکه سرامیک های براق زیبایی و جلوه ی بیشتری دارند لکه ها در آنها سریع تر نمایان می شود . نوع دیگری از سرامیک ها که جدیدا وارد بازار شده اند کف پوش های سرامیکی طرح پارکت هستند .

سرامیک طرح چوب و پارکت

سرامیک با وجود ظهور کف پوش های جدید مانند پارکت، لمینت همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده اند. تنوع بسیار سرامیک در طرح، رنگ، اندازه کار را برای خریداران دشوار کرده است . یکی از این طرح ها سرامیک های طرح پارکت می باشد . این نوع از سرامیک برای  کسانی ساخته شده است که طرح پارکت را دوست دارند ولی سرامیک را به پارکت ترجیح می دهند و برای مناطق مرطوب که امکان استفاده از پارکت لمینت چوبی وجود ندارد گزینه ی مناسبی به شمار می آید. سرامیک طرح پارکت نسبت به خود پارکت هم از مقاومت بالاتری نسبت به رطوبت برخوردارند و هم هزینه ی کمتری دارد.

سرامیک طرح سنگ

یکی دیگر از طرح های محبوب در بین سرامیک ها، طرح سنگ آن است. از بزرگ ترین فواید به کار بردنِ سرامیک طرح سنگ مرمر در خانه، علاوه بر زیبایی محیط و پوششی مقاوم برای کف، می‌توان به امکان ست کردن رنگ های مختلف با آن اشاره کرد. این طرح در رنگ های سفید، کرم، طوسی روشن و مشکی با رگه های قهوه ای، سفید، طلایی و ذغالی یافت می‌شود. سرلمیک طرح سنگ را میتوان در بخش های مختلف خانه، از جمله پذیرایی، اتاق خواب و آشپزخانه به کا برد. استفاده از این طرح، برای مکان های پر تردد، کاری پر هزینه محسوب می‌شود. زیرا احتمال آسیب و فرسایش در آن افزایش می‌یابد.

مزایای استفاده از سرامیک

  • سرامیک معمولا در هر رنج قیمتی قابل تهیه می باشند .
  • در مقابل رطوبیت بسیار مقاوم هستند و برای محیط های مرطوب همچون دستشویی و حمام مناسب هستند.
  • تنوع در طرح ها و رنگ های آنها بسیار زیاد است .
  • تمیز کردن و نگهداری آنها نسبت به پارکت های چوبی راحت تر است .

معایب استفاده از سرامیک

  • نصب و اجرای سرامیک نسبت به سایر کف پوش ها مانند: لمینت زمان بر تر است.
  • سرامیک ها در زمان سرما سردی قابل توجهی دارند.
  • سرامیک ها در مقابل ضربه بسیار شکننده می باشند.