سانترال

سانترال چیست؟

سانترال چیست؟

سانترال چیست؟

دستگاه سانترال یا به اصطلاح PBX، نوعی دستگاه پیشرفته ایی است که مشابه به یک مرکز مخابراتی عمل میکند. PBX ،مخفف عبارت انگلیسی Private Branch Exchange می باشد که یک شبکه خصوصی تلفن به شمار می رود.

دستگاه سانترال PBX

از این دستگاه در مراکز اداری، شرکت های بزرگ و کوچک و سازمان ها جهت مدیریت خطوط تلفن خارجی و یا داخلی استفاده می کنند و امکان صحبت کردن افراد شرکت را با یک دیگر فراهم می سازد.

از آنجایی که این دستگاه از ویژگی های پیشرفته ایی برخوردار است، شبکه تلفن داخلی یک سازمان و یا شرکت به بهترین نحو اداره می شود زیرا؛ این دستگاه کنترل و مدیریت کردن تماس های ورودی و خروجی را به درستی ممکن می سازد. نکنه حائز اهمیت این است که؛ دستگاه باید در یک موقعیت مکانی مناسب و درست قرار گیرد، مانند اتاق های مخصوص استقرار سرورها. در این صورت تنظیم کردن دستگاه، امری آسان و شدنی است.

از مهم ترین وظایف این دستگاه، به اشتراک گذاشتن خطوط تلفن شهری بین داخلی ها بدون مشارکت و یا دخالت نیروی انسانی است. در نتیجه می توان ارتباطات تلفنی مجموعه را از طریق سانترال بهبود بخشید.

تقسیم بندی بر اساس امکانات و نوع

همچنین سانترال امکانات زیر را برای مجموعه ممکن می‌کند، امکاناتی نظیر:

۱- مدیریت خطوط که خود شامل تفکیک و توزیع می شود

۲- امکان تشکیل صف

۳- پاسخگویی به تماس های مشتریان

 

دستگاه سانترال را میتوان به دو دسته تقسیم کرد

۱- دستگاهی که بر اساس ظرفیت فعالیت می کند.

۲- دستگاهی که بر اساس نوع کار کرد فعالیت می کند.

 

میزان ظرفیت

انواع دستگاه های مورد استفاده بر اساس ظرفیت عبارتند از:

  • کم ظرفیت: از آنجایی که هر دستگاه به تعداد مشخصی از خط شهری و تعدادی خط داخلی متصل می شود، مجموعه می تواند هنگام استفاده از سانترال با اضافه کردن تعدادی کارت ارتقای سانترال، تعداد پورت های داخلی و یا شهری را افزایش دهد. با توجه به این توضیحات، دستگاه های کم ظرفیت، از تعداد کمتری خط داخلی و شهری پشتیبانی می کند.اما می توان با خریدن کارت، تعداد خطوط را اضافه کرد. در این صورت باز هم حداکثر تعداد خطوط های شهری و داخلی که توانایی وصل شدن به دستگاه را دارند، نسبت به سایر دستگاه ها کمتر است. دستگاه های سانترال TES824 , TEM824 از ظرفیت کم برخوردار هستند. برای مثال دستگاه سانترال TES824 توانایی پشتیبانی از ۳ خط شهری و ۸ خط داخلی را دارد که این تعداد در صورت افزودن یک کارت ارتقا یافته و به ۶ خط شهری و ۱۶ خط داخلی تبدیل میشود. همچنین در صورت افزودن دو کارت ارتقا به ۸ خط شهری و ۲۴ خط داخلی خواهیم داشت.
  • پر ظرفیت: دستگاه هایی نظیر؛ TDA , NS , TDE از دستگاه های پر ظرفیت به شمار می روند.

نوع عملکرد

انواع دستگاه مورد استفاده بر اساس نوع عملکرد عبارت است از:

  • تحت شبکه. ارتباط اصلی حاصل شده از تلفن هایی که به این نوع دستگاه متصل می شوند، از طریق شبکه IP می باشد.
  • تحت غیر شبکه. دستگاه هایی که تحت شبکه IP عمل نمی کنند، مدل های TES , TEM , TDA را شامل خواهند شد.

برای توضیحات بیشتر میتوان دستگاه TDA را مثال زد؛ این دستگاه توانایی پشتیبانی از خطوط داخلی دیجیتال، هایبرید و آنالوگ را دارد. در صورتیکه دستگاه های TES , TEM تنها خطوط داخلی هایبرید و آنالوگ را ساپورت خواهند کرد.

جدول زیر مقایسه ما از سانترال کم ظرفیت با سانترال پر ظرفیت می‌باشد.

[table id=1 /]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *