دزدگیر اماکن چیست و چه کاربردی دارد

 دزدگیر اماکن یک دستگاه الکترونیکی میباشد که به صورت بیسیم و با سیم راه اندازی میشود.این دستگاه به عنوان یک هشدار دهنده عمل میکند.به این صورت که به محض تحریک هر یک از سنسور ها ، به دستگاه فرمان هشدار صادر میشود.

دزدگیر اماکن از تجهیزات اصلی و جانبی تشکیل شده . مهمترین قسمت دزدگیر برد اصلی دستگاه مرکزی میباشد.این برد باید مجهز به بخش های مختلف و اساسی باشد تا بتواند از تجهیزات جانبی به صورت باسیم و بیسیم پشتیبانی کند.

یکی دیگر از تجهیزات مهم سیستم دزدگیر اماکن سنسور حرکتی یا چشمی حرکتی و حرارتی است.این چشمی ها با تشخیص حرکت اجسام و حرارت فرمان هشدار را به دستگاه ارسال میکند.

تجهیزات دزدگیر اماکن به طور کلی شامل شش قسمت اصلی میباشد:

  1. واحد کنترل سیستم یا پنل
  2. سنسور یا حسگر
  3. تجهیزات هشدار دهنده
  4. دستگاه تلفن کننده
  5. باتری دزدگیر
  6. ریموت دزدگیر

کنترل پنل:

وظیفه تشخیص علامت هایی که از حسگرها ارسال می شود و اعلام هشدار و ارسال پیام ها وظیفه پنل مدیریت یا همان مرکز کنترل دستگاه دزدگیر است که عموما با نام کنترل پنل شناخته شده هستند.
نحوه فعال و غیر فعال شدن کنترل پنل از طریق کد یا ریموت است.

تجهیزات هشدار دهنده یا آژیر:

مهمترین و ضروری ترین بخش دزدگیر ، آژیر خطر است که در هنگام بروز حوادث با پخش شدن صدای آژیر اعلام خطر می کند.

سیستم اعلام هشدار میتواند با نصب یک عدد بلندگو و یک پیزو که صدای زیر با فرکانس بالایی دارد باشد.

معمولا پیزو را داخل باکس کنترل و بلندگو را در مکانی نصب میکنند که صدای آن در محیط بیرون پخش شود.

سنسور یا چشمی :

آشکارسازهایی هستند که برای تشخیص حرکت در یک محدوده معین شده ، استفاده می شوند.

تلفن کننده :

دستگاهی میباشد که درصورت وقوع حادثه یا به صدا درآمدن اعلام هشدار با فرمان کنترل پنل به صورت اتوماتیک با شماره های ذخیره شده تماس برقرار میکند.گاها تلفن کننده در همان کنترل پنل قرارداده می شود و در برخی مواقع  به عنوان دستگاهی جدا از پنل استفاده می شود.

باتری دزدگیر:

برای استفاده از سیستم در زمان نبود برق شهری به کار می رود. بالاتر بودن آمپر باتری، می تواند مجموعه را با سنسور های بیشتر و برای مدت زمان بیشتری روشن نگه دارد. باتری های ۴٫۵ آمپر ۱۲ ولتی برای استفاده در اماکن مسکونی یا اداری کوچک مناسب هستند

ریموت دزدگیر:

ریموت دزگیر برای فعال یا غیر فعال کردن سیستم به کار می رود.شما میتوانید هنگام خروج از منزل . مغازه یا شرکت با ریموت سیستم را فعال کرده تا درصورت تحرک در محیط هشدار داده و یا برای وارد شدن به محیط غیرفعال کنید.