کم ظرفیت

آموزش برنامه‌ریزی TES824 و TEM824 از طریق کامپیوتر

برنامه‌ریزی TES824 و TEM824 از طریق کامپیوتر

برنامه ریزی سانترال ۸۲۴ با استفاده از کد

در برنامه ریزی سانترال پاناسونیک TES824 و TEM824 به وسیله تلفن سانترال، حتماً باید کدهای تنظیمات هر عملکرد را بدانیم و با وارد کردن آنها توسط تلفن وصل به جک یک تنظیمات را انجام دهیم. اما برای برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824 توسط کامپیوتر، نیاز به دانستن کدها نیست و برای برقراری ارتباط سانترال با سیستم می توان تنظیمات را انجام داد.

لازمه برنامه ریزی سانترال ۸۲۴ ابتدا باید نرم افزار برنامه ریزی این دستگاه را دانلود کرده و بعد از نصب درایور های دستگاه نسبت به برنامه‌ریزی قسمتهای مختلف آن اقدام نماییم.

 

برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824 به وسیله کامپیوتر

برای ورود به کنسول برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824می توان از دو حالت زیر استفاده کرد :

  • حالت اول : در حالت اتصال به سانترال
  • حالت دوم :‌بدون اتصال به سانترال

اگر تمایل دارید بدون اتصال به سانترال TES824 و TEM824 وارد نرم افزار برنامه‌ریزی این دستگاه شوید، ابتدا باید کد ورود به نرم‌افزار را در قسمت enter program code وارد نمایید. یادآوری می کنیم که برای ورود به این برنامه ریزی باید در هنگام نصب نرم افزار کد را روی سیستم خود تعریف کرده باشید. اما اگر تمایل دارید سانترال را به سیستم وصل کنید و به طور همزمان تنظیمات را انجام دهید ابتدا باید گزینه connect to PBX را علامت بزنید و در قسمت enter system password کد دستگاه سانترال را وارد نمایید. برای مثال این کد به صورت پیش فرض ۱۲۳۴ می باشد. بعد از وارد نمودن کد، با توجه به نوع اتصال به سیستم، از سه گزینه اتصال یکی را انتخاب کرده و علامت بزنید. به طور معمول ما به وسیله کابل USB وصل می‌شویم.

در برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824 با کامپیوتر نیز مانند سایر نرم افزار ها، نواری اصلی برای تنظیمات مربوط به خود نرم افزار مانند File , connect , view, utility , window , help در بالای منوی برنامه قرار داده شده است. در سمت چپ، ستونی با تعداد ۱۳ آیتم برای تنظیمات سانترال روبرو می شویم و حد فاصل شروع ستون تا نوار اصلی،  نواری با ۱۰ آیکن  که ۵ آیکون فعال و روشن را دارد و برای دسترسی سریع تعبیر شده، مواجه خواهیم شد.

 

نوار اصلی در برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824

  1. گزینه new برای ساختن یک سند جدید است.
  2. گزینه open برای باز کردن سند است.
  3. گزینه close برای بستن سند باز است.
  4. گزینه save برای ذخیره سند فعلی است.
  5. گزینه programme list لیست تمام دستورالعمل های موجود را نشان خواهد داد. همچنین امکان سرچ دستورالعمل به وسیله کد را فراهم می‌کند.
  6. گزینه exit برای خروج از برنامه میباشد.

 

سربرگ connect در برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824 به وسیله کامپیوتر

از آنجایی که بدون اتصال سانترال به سیستم در حال برنامه‌ریزی هستیم گزینه connect و disconnect برای ما فعال نمی‌باشد. اگر اتصال برقرار باشد، برای قطع و وصل کردن آن از کدهای بالا و برای تنظیمات پروفایل از گزینه profile setup استفاده می‌کنیم.

 

سربرگ view در برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824 از طریق کامپیوتر

این سربرگ آنچه مربوط به بخش دیداری نرم‌افزار است مانند زبان برنامه، آیتم های تنظیمات و… در برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824 به وسیله کامپیوتررا تنظیم می کند.

 

نوار ابزار در برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824 به وسیله کامپیوتر

طبق توضیحات داده شده این نوار از انتخاب آن در قسمت view به وجود می آید. در سمت چپ آن سه ایتم روشن داریم که به ترتیب برای ایجاد سند جدید، باز کردن سند، و ذخیره سند استفاده می‌شود. آیتم روشن سوم از سمت راست، لیستی از برنامه ها به همراه کد شان را به ما نشان می دهد. اولین گزینه از سمت راست هم همان help است و در برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824  به وسیله کامپیوتر، برای راهنمایی به صورت آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کاربرد ۱۳ آیتم نرم‌افزار در برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824

۱- آیتم system در برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824

این آیتم  شامل یازده زیر مجموعه می باشد که در برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824 در صورت متصل نبودن سانترال به سیستم، گزینه ۱ به طور پیش‌فرض نمایش داده نمی شود.

۲- Data and Time

تنظیمات ساعت و تاریخ دستگاه است. در صورت وارد شدن به برنامه ریزی به صورت آفلاین، این بخش قابل نمایش نخواهد بود.

۳- Main

این قسمت تنظیمات ابتدایی دستگاه سانترال TES824 و TEM824 را در بر می‌گیرد. در قسمت system password می‌توانیم برای تنظیم پسورد تا حداکثر هفت رقم را انتخاب کنیم. در قسمت operator قادر به تغییر جک پیش‌فرض هستیم زیرا اپراتور به طور پیش فرض روی جک شماره ۱ قرار دارد. در قسمت time display برای تنظیم نمایش زمان روی صفحه نمایشگر به دو صورت ۱۲ ساعت یا ۲۴ ساعته میتوان فعالیت کرد. در قسمت music on hold می توانید پخش موزیک روی داخلی یا خارجی یا تن تنظیم کنید. در صورت قطعی بودن تنظیمات،  دکمه ok را بزنید تا تنظیمات شما ست شوند.

۴- Numbering plan

در این قسمت می توانید پلن داخلی های خود را تعیین کنید.

در قسمت note یادداشتی برای شما نوشته شده که به شما توضیح می‌دهد پلنهای پیش‌فرض و انتخابی شما از چه عدد تا چند قابل تغییر هستند. در مجموع داخلی ها را می توان در سه پلن تعریف کرد.

پلن شماره یک به شما این امکان را میدهد که از ۱۰۰ تا ۱۹۹ را شماره گذاری کنید.

پلن شماره دو نیز از ۱۰۰ تا ۱۴۵ و پلن شماره سه از ۱۰ تا ۴۹ را شامل خواهند شد. اگر قصد به نامگذاری داخلی مورد نظرتان را دارید، در قسمت name این کار را انجام بدهید. برای مثال داخلی ۱۰۱ را monshi تعریف نمایید.

۵- Time service

در این بخش می‌توان با تیک زدن manual در قسمت current mode در سه زمان صبح و ظهر و شب بسته به تایم کاری سازمان یکسری تنظیمات را ست کرد. در اصل این بخش پیش نیاز یک سری تنظیمات برای برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824 است که در صورت نیاز باید انجام شود.

اما اگر تمایل داشته باشید به صورت اتومات زمان را تعریف کنید باید automatic را انتخاب کنید.

 

بررسی قسمت extension نرم افزار در برنامه ریزی سانترال ۸۲۴ با کامپیوتر

در این آیتم ۶ زیر مجموعه قرار دارد و برای تنظیمات داخلی ها می توان از آن ها استفاده کرد.

  1. main
  2. feature setting

با کلیک روی این گزینه در جدولی که برای شما باز میشود در قسمت extension داخلی مورد نظرتان را مشاهده کنید و حالت فوروارد و DND را برای داخلی موردنظر، طبق شرایطی که در قسمت تایپ تعیین شده تعریف کنید. شرایط تعیین شده عبارت است از: FWD ALL ، یعنی در تمام شرایط در برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824.

 

قسمت co در برنامه ریزی سانترال ۸۲۴ به وسیله کامپیوتر

در این قسمت شرح زیر مجموعه وجود دارد که مربوط به تنظیمات خط شهری می باشد.

۱- line mode

در سانترال TES824 و TEM824 میتوانیم از حداکثر ۸ خط شهری استفاده کنیم. در ستون co جایگاه ۸ خط شهری را داریم و در سه زمان بندی یعنی صبح و ظهر و شب می توانیم خطوط شهری را تعریف کنیم، همه خطوط شهری در ستون تایپ به طور پیش فرض در حالت نرمال قرار دارند اما با تنظیماتی که ما در این بخش انجام خواهیم داد، قابل تغییر می باشند.

۲- incoming / outgoing

زنگ خوری و دسترسی داخلی ها در تنظیمات برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824 به وسیله کامپیوتر در این قسمت مشخص می‌شوند. اما در صورتی امکان پذیر است که نوع مسیر تماس‌های ورودی خطوط شهری در بخش قبلی یعنی line mode در حالت نرمال قرار داشته باشد. این قسمت از چهار ستون تشکیل شده است. از سمت چپ ستون اول مربوط به شماره جک، ستون دوم مربوط به شماره داخلی، ستون سوم مربوط به زنگ خوری در سه تایم کاری صبح و ظهر و شب و در نهایت، ستون آخر مربوط به دسترسی داخلی ها به خطوط شهری ها می باشد.

۳- Detail

در این بخش از برنامه‌ریزی سانترال TES824 و TEM824 به وسیله کامپیوتر تمام خطوط شهری در ستون connection به طور پیش‌فرض علامت زده شده‌اند. این علامت ها به این معنی است که آنها به سانترال وصل هستند. اگر علامت های هر کدام را برداریم در واقع دسترسی آن خط را به سانترال قطع نموده ایم.

همچنین در ستون co line group می‌توانیم با جایگذاری عددهای یکسان به coها، آنها را در یک گروه قرار دهیم.

 

بررسی قسمت TRS

این آیتم از نرم افزار هم شامل سه زیر مجموعه می‌باشد

۱- class of service و  co

در این بخش میتوانیم تعدادی از داخل های دلخواه را در یک کلاس قرار دهیم و می‌توانیم با توجه به دسته بندی ها، تنظیمات خاص را نیز اعمال کنیم. در این بخش در ستون اول از شب شماره جک و ستون دوم شماره داخلی ها قرار دارد همچنین درس ستون آخر که مربوط به تایم کاری میباشد، کلاس بندی ها انجام می شود.

۲- denied codes

در برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824  توسط کامپیوتر این دومین گزینه از TRS است و امکان بستن صفر را برای داخلی های مد نظر فراهم می کند. با توجه به توضیحات بالا، هنگامی که داخلی ها را کلاس بندی کردیم، در گزینه دو می‌توانیم این کلاس بندی ها را برای بستن صفر به کار ببریم و در هر کلاس محدودیت تماس را ایجاد کنیم به طوری که آن کلاس فقط به شماره های شهری دسترسی داشته و شماره موبایل و شهرستان و خارج از کشور را نتواند شماره گیری نماید. با توجه به این شرایط حداکثر گذاشتن ۲۰ محدودیت برای هر کلاس در برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824 مجاز است.

 

بررسی تنظیمات DISA در برنامه ریزی سانترال TES824 و TEM824 از طریق کامپیوتر

این آیتم دارای سه زیر مجموعه است و مربوط به تنظیمات تلفن گویا سانترال است. سانترال های TES824 و TEM824 در حالت پیش فرض دارای یک کانال اپراتور گویا یا کانال دیزا بر روی خود دارند. هنگامی که تمایل داشته باشیم تعداد مشتریان بیشتری به صورت همزمان بتواند از خطوط شهری و پیغام دیزا استفاده نمایند باید یک کارت te82491 را بر روی دستگاه نصب نماییم. این کارت تعداد اپراتور گویا روی TES824 و TEM824  به دو کانال به صورت همزمان افزایش می دهد.

۱- automated attendent

در قسمت DISA incoming call dial mode به دو صورت حق انتخاب دارید. اگر روی پیش فرض سانترال باشید یعنی حالت with out AA اپراتور دارید اما شماره گیری برای ارتباط با بخش های متفاوت امکان پذیر نخواهد بود.

هنگامی که از گزینه with out AA استفاده کنید، جدول زیر آن فعال می‌شود تا مسیر شماره‌گیری اعداد ۰ تا ۹ را مشخص کنید. همچنین در قسمت DISA wait time مدت زمان انتظار تا رقم بعدی را نیز می توان مشخص کرد.

 

در مقاله ای دیگر به آموزش برنامه‌ریزی TES824 و TEM824 از طریق تلفن‌های ۷۷۳۰ پرداختیم. مطالعه آن مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *